Placebo efekt. Funguje?

Přidáno 16.10.2017

Často slýcháme, že všechno je pouze v naší hlavě. V naší mysli. Je to pravda, či jen bludný fám? Placebo efekt je velmi silným nástrojem léčby, i když vlastně “lék” sám o sobě vůbec neléčí. Může to být i pilulka cukru, která “vyléčí” pacienta od nesnesitelných bolestí zad. Tím hlavním důvodem však je to, že pacient věří, že mu to ono pomůže. A nepřipouští si nic jiného.

Placebo studie

Autor několika studií, a zároveň profesor na Harvardské lékařské fakultě, Ted Kaptchuk, přišel s několika zajímavými závěry. Ve svých studiích zkoumal vliv placebo na pacientech, kteří věděli, že se jedná o placebo.

Vybral si přibližně stovku pacientů s chronickou bolestí zad, kterým vysvětlil podstatu placeba. Ty poté následně náhodně rozdělil do dvou skupin. Jedna pro léčbu standardním způsobem a druhá pro léčení placebem (tato skupinka dostala lahvičku s nápisem “placebo pilulky”).

Po třech týdnech se u 30 % pacientů z placebo skupinky projevilo výrazně zlepšení a ustoupení bolesti zad. Naopak téměř všichni ze skupinky standardní léčby hlásili neměnný stav.

Aktivování samouzdravovacích procesů

Z Kaptchukovo studie vzešlo jedno velmi zajímavé uvědomění. Léky, procedury a operace, to není to, co by bylo hlavním pilířem uzdravení pacienta. Je to především o aktivování samouzdravovacích procesů, kterými podle Kaptchuka disponují všechny lidské bytosti.

Nám tato studie dává možnost zamyšlení, a to neupínat se pouze na chemické léky, pokud to není nezbytně nutné. Alternativní medicína stále vyvolává v mnoha lidech spéše posměšky, ovšem nejrůznější studie a životní zkušenosti mnoha lidí dokazují, že ji není potřeba zatracovat.Tisknout stránku

      © 2017 - Jari Böhlerová - Prevence a zdravý životní styl
Digitální obchodník
Zpět nahoru