Jak se stravovat při běhání?

Přidáno 24.04.2017

Novoroční předsevzetí vyženou v lednu tisíce běžců do přírody. Jejich počet po pár týdnech opět razantně poklesne, ale přesto si běh získává v poslední době na popularitě. Spousta lidí však netuší, jakým způsobem by se měla při běhu a těsně před ním a po něm stravovat. Může to mít i svá úskalí.

Nalačno se neběhá

Pokud vyběhnete ráno bez snídaně, může se vám udělat nevolno. Při půlhodinovém výběhu si sice asi ničeho nevšimnete, ale při delší trati, popřípadě v ostřejším tempu, už ano.

Všichni totiž máme zásoby sacharidu glykogenu, ze kterého (mj.) čerpáme energii. Když však jeho hladina v krvi klesne, běžec může pocítit lehkou nevolnost, motání hlavy, slabost nebo i závratě.

Abyste tomu předešli, nemusíte do sebe nacpat královskou snídani. Stačí si před během dát například deset sušených mandlí, které obsahují jednoduché cukry a nezatěžují trávení.

Pijte s rozumem

Hlavně v létě se často setkáváme s tím, že do sebe lidé těsně před výkonem “kopnou” půllitr vody a vyběhnou. Samozřejmě se jim při takovémto množství udělá po chvíli nevolno a běh si příliš neužijí. Zároveň je také uvidíte častěji ve křoví, než na trati :)

Doporučuje se pít přibližně 30 minut před během, a to po malých douškách, postupně.

Nebojte se minerálek

Při náročném běhu vypotíte ze svého těla i spoustu minerálů. Je tak potřeba je i zpětně doplňovat, například minerálními nebo iontovými nápoji.

Pokud se rozhodnete chodit běhat pravidelně, můžete tělu pomoci i nejrůznějšími regeneračními nápoji, které se dají sehnat dnes už na každém rohu.Tisknout stránku

      © 2017 - Jari Böhlerová - Prevence a zdravý životní styl
Digitální obchodník
Zpět nahoru