Správné držení těla u počítače

Přidáno 06.03.2017

Pracujete v kanceláři nebo jste zapálený pařič počítačových her? Jedno vás spojuje. Nejspíše trávíte osm a více hodin denně u počítače a dost možná vás pobolívají záda… Proč? Na vině je špatné držení těla, kterého se v sedě dopouští velká část populace. Znáte to jistě také, přijdete do práce, uděláte si kafíčko, sednete na židli a ještě rozespalí si podepřete rukou hlavu, prohnete záda, … PROHNETE ZÁDA!

Výhody zdravého držení těla

Pokud budete dodržovat jednoduché zásady správného držení těla, brzy pocítíte výraznou úlevu. A navíc:

• zabráníte únavě svalů

• snížíte napětí vazů a šlach

• budete moci správně a volně dýchat

• zlepšíte si cirkulaci krevního oběhu

• zlepšíte funkci trávicího systému

• díky správnému zatížení meziobratlových plotének budete šetřit vaše záda

Jak na to?

Naprostým základem je kvalitní židle s ergonomicky tvarovanou podpěrkou zad, která umožňuje výškové nastavení. Výšku si nastavíme tak, aby úhel mezi lýtkem a stehnem byl zhruba 90°, přičemž paty by se měly celou svojí plochou dotýkat země.

Monitor si umístěte do takové výšky, aby jeho horní hrana byla ve výšce vašich očí. Tím docílíte správného držení krční páteře a nebudete namáhat své oči více, než je nutné.

Zápěstí by mělo vždy zůstat ve střední poloze, k čemuž slouží podpůrné opěrky pod myš a klávesnici.

V žádném případě byste neměli pociťovat jakoukoliv bolest, která je varováním těla. Je také dobré se zhruba každých třicet minut protáhnout, uvolnit se a poté se opět vrátit ke své práci.Tisknout stránku

      © 2017 - Jari Böhlerová - Prevence a zdravý životní styl
Digitální obchodník
Zpět nahoru