Jak na skvělou prezentaci

Přidáno 11.08.2016

Prezentace. Ať už se jedná o školní projekt, představování nového produktu nebo třeba firemních cílů pro další rok, skvělou prezentací můžete hodně získat, ale také hodně ztratit. Naučte se, jak nadchnout své publikum a vzbudit v něm zájem, zvědavost, odhodlání a touhu. Stačí se držet pár základních doporučení, díky kterým posunete vaší prezentaci na novou úroveň.

Příprava

Důkladná příprava je základ, nesnažte se vařit z vody. Steve Jobs kdysi uvedl, že vytvoření skvělé hodinové přednášky zabere v průměru 90 hodin a až jedna třetina času by měla být věnována právě přípravě. Sežeňte si dostatečný počet podkladů, důvěryhodných zdrojů, doprovodných tabulek, grafů, apod. Ideální je, když daný problém pochopíte do hloubky a najdete souvislosti v dalších oblastech, které můžete následně ilustrovat. Rozmyslete si také základní myšlenku celé prezentace a strukturu. Posluchači si nejvíce obsahu zapamatují tehdy, vytvoříte-li poutavý příběh.

Tvorba prezentace

Když máte dostatek podkladů, přichází čas na tvorbu samotné prezentace. Ať už ji budete dělat v PowerPointu či jiném editoru, zapomeňte na předpřipravené šablony.  Je mnohem lepší, když si pečlivě promyslíte vlastní koncept a slidy si poskládáte sami. Je to i výborná šance, jak se odlišit od ostatních, ale dávejte si pozor, ať se v průběhu tvorby neodchýlíte od původního konceptu.

Z grafického hlediska se v celé prezentaci držte jednoho stylu písma a volte vhodné pozadí, které nebude text rušit a odvádět pozornost posluchače. Méně je více. To rozhodně platí u množství textu. Prezentace není eBookem a počet slidů není nijak zpoplatněn, nesnažte se na ně vtěsnat kapitolu románu. Pokud si do prezentace napíšete téměř shodný text s tím, který budete posluchačům říkat, je to zcela zbytečné. Nejen, že se lidé budou v množství textu ztrácet a začnou se nudit, ale uslyší stejnou věc dvakrát. Na slidy patří pouze základní hesla, která budete dále rozvíjet.

Snažte se udržet pozornost publika a vzbudit v nich zvědavost. Mohou to být řečnické otázky nebo třeba vhodně zvolené hlavní body v textu. Měli byste v lidech zažehnout pomyslný oheň poznání, aby chtěli vědět více. Pro udržení pozornosti je vhodné prokládat slidy textu názornými obrázky a videi, pomocí kterých danou problematiku přiblížíte. Můžete vytvořit i jednoduchý kvíz a různě posluchače během prezentace zapojovat otázkami, tipovačkami, apod.

Přednes

Neméně důležitou součástí prezentace je její správné podání. Rozhodně se neučte celý text zpaměti, ale mějte připravenou strukturu se záchytnými body, o kterých chcete mluvit. Pokud býváte hodně nervózní, můžete se naučit úvodní větu dvě, po kterých se budete cítit lépe, neboť už budete mít kousek za sebou. Neznamená to však, abyste se na přednes nepřipravovali. Vyzkoušejte si celou prezentaci několikrát nanečisto a dolaďte poslední detaily.Tisknout stránku

      © 2017 - Jari Böhlerová - Prevence a zdravý životní styl
Digitální obchodník
Zpět nahoru