Efektivní plánování úkolů

Přidáno 11.08.2016

“Dnes musím udělat hrozně moc věcí a vůbec se mi do toho nechce! Nastává večer a já jsem opět neudělal téměř nic, přesto jsem strhaný a unavený. Jak je možné, že Franta od vedle stihl třikrát tolik, než co jsem měl naplánováno já a k tomu si byl i zacvičit ve fitku, vyčistil auto a vyrazil s rodinkou na výlet?” Poznáváte se v tom? Hlavní rozdíl mezi oběmi postavami je v odlišném plánování a správě úkolů.

Uvolněte mysl a hoďte to na papír

To nejhorší, co můžete udělat, je držet veškeré své úkoly pouze v hlavě. Nejen, že na některý zákonitě zapomenete, ale čím víc se budete soustředit na to, abyste jej nezapomenuli, tím více klesá koncentrace na vše ostatní.

Napište si každý úkol na papír, nebo klidně využijte některou z aplikací a poznamenejte si jej digitálně. Způsobů je mnoho, můžete si například plochu rozdělit na čtyři kvartály, které si vymezíte podle důležitosti úkolů, nebo časové potřeby jejich splnění. Dalším způsobem může být prostě vypsání všech úkolů na papír a pomocí zvýrazňovače si budete postupně označovat ty, které by měly být vyřešeny přednostně.

Každý den jeden

Úkoly máme sepsané, ale jak se donutit k jejich plnění? Chce to systém. Jeden z nich například říká to, abyste každý den začali s tím nejtěžším, co máte na seznamu a v průběhu dne plnili naopak ty lehčí. Díky tomu budete mít už od rána dobrý pocit, že jste vykonali něco opravdu velkého a ty malé úkoly jsou takovým bonusem navíc.

Menší je někdy lepší, než větší

Také znáte ten pocit, kdy před sebou máte velký a složitý úkol, který musíte co nejdříve splnit? Moc se vám do takových podobných nechce, viďte? Místo toho, abyste si dávali příliš obecné úkoly, je lepší je rozdělit do několika menších, ale konkrétních.

Dám příklad. Chcete napsat knihu o tom, jak se vypořádat s úkoly. Namísto úkolu “napsat knihu” si jej rozepište klidně do deseti drobných, jako je “vymyslet poutavý název”, “vytvořit osnovu”, “vymyslet nadpisy”, “sepsat první kapitolu”, “provést korekturu”, … Takové malé úkoly už vás při pohledu neotráví, viďte?Tisknout stránku

      © 2017 - Jari Böhlerová - Prevence a zdravý životní styl
Digitální obchodník
Zpět nahoru